Ile zarabia audytor?

Ile zarabia audytor ISO 9001 czyli auditor od jakości, to na pewno pytanie jakie zadają sobie osoby, które myślą o tym zawodzie?

Zacznijmy od początku, w pierwszej kolejności kończąc szkolenie z audytu wewnętrznego, a tym samym uzyskując certyfikat, następnie kiedy będziesz miał już za sobą pierwsze przeprowadzone audyty, a Twoje umiejętności i wiedza będą na wyższym poziomie możesz tym samym liczyć na wyższe zarobki.

Według ankiety jaką przeprowadziliśmy wśród naszych byłych kursantów z zakresu audytu wewnętrznego ISO 9001, na próbie 189 osób. Średni wzrost zarobków po roku od uzyskania certyfikatu Auditora ISO 9001 i rozpoczęciu przeprowadzania pierwszych audytów, wyniósł 700-800zł netto, w zależności od branży. Audytorzy wewnętrzni jakości, pracujący w branży medycznej, motoryzacyjnej, lotniczej i produkcji specjalistycznej mogli liczyć na podwyżki nawet 1000 zł netto.

Warto pójść o krok dalej. Ponieważ warto wiedzieć, że każdy audytor wewnętrzny może także zostać w późniejszym czasie, audytorem wiodącym, który jest odpowiedzialny za planowanie pracy oraz nadzór nad realizacją planów audytu przez zespół audytorów. Można powiedzieć, że osiąga on na wyższy poziom zawodowy.

Warto zatem cały czas się rozwijać i przechodzić kolejne szkolenia dla audytorów oraz zrobić kurs Audytora wiodącego akredytowanego przez organizację IRCA – International Register of Certificated Auditors. Jest to największa, międzynarodowa jednostka certyfikująca kursy dla audytorów systemów zarządzania. Dzięki temu zwiększysz swoje kwalifikacje i będziesz miał większy zasięg możliwości zawodowych.

Szary neutralny motywacyjny z kotkiem Wpis na Facebooku1png

Czy warto zostać audytorem?

Audytor to bardzo unikalny i prestiżowy zawód, do którego nie tak łatwo się przygotować, ale jego zaletą jest to, że audytorem można zostać w każdej branży. Ma on zarówno swoje wady, jak i zalety, na podstawie których każdy sam musi zdecydować czy jest to coś, co mu odpowiada.

Dla jednych praca audytora może wydawać się niesamowicie żmudna i nieinteresująca, w wyniku czego wykonywanie jej nie może być przyjemnością. Jednak jest bardzo wielu ludzi, którzy lubią taką pracę i spełnią się w niej. To już zależy od indywidualnych skłonności i preferencji.

Praca audytora może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli jej wcześniej wspomniane cechy Ci nie przeszkadzają, a do tego lubisz pracę z ludźmi oraz wyzwania. Występowanie różnego rodzaju trudności i problemów jest wpisane w pracę audytora, a chociaż w miarę upływu czasu i podnoszenia swoich kwalifikacji może ona stać się łatwiejsza, to pojawianie się wyzwań jest nieuniknione.

Jest to praca, która potrafi wymagać dużo zaangażowania i wysiłku. Dużo też zależy od tego, gdzie będziemy zatrudnieni. Na stałe w jednej firmie zatrudnia się audytorów wewnętrznych, ale w większości w dużych przedsiębiorstwach jest to stanowisko samodzielne. W mniejszych przedsiębiorstwach jest to tylko funkcja dodatkowa pracownika, który na co dzień zajmuje się czymś innym, z tym wiąże się nie tylko dodatkowa funkcja ale też dodatkowe zarobki.

Audytorów zewnętrznych czeka podróżowanie z miejsca na miejsce i wykonywanie audytów w różnych firmach. Wiąże się to niekiedy z pokonywaniem kilkuset kilometrów w ciągu kilku dni, aby zdążyć dojechać na miejsce następnego audytu. W rezultacie audytorzy z długoletnim doświadczeniem często mieli okazję odwiedzić już naprawdę duże liczby firmy, nabywając dzięki temu niesamowitego doświadczenia procesowego, mogąc obserwować setki organizacji pracy rożnych przedsiębiorstw.

Zarobki audytora

Zarobki audytorów zależą od różnych czynników. Inne są dla audytorów wewnętrznych, a inne dla zewnętrznych. Posiadane doświadczenie, kwalifikacje i staż pracy też odzwierciedlają się w wynagrodzeniu. Można śmiało powiedzieć, że przeciętnie audytor wewnętrzny zarabia około 5-6 tysięcy złotych miesięcznie.

W przypadku audytora zewnętrznego wszystko zależy od ilości zleceń, jaką przyjmie. Dlatego w danym miesiącu jego zarobki mogą być  znacznie większe niż audytora wewnętrznego.

Średni zarobek audytorów zewnętrznych w Polsce kształtuje się w przedziale 700-1200zł netto za dzień audytu. Zarobki te w dużej mierze zależą od jednostki certyfikującej dla , której audytor realizuje usługi audyty oraz jego doświadczenia.

Webinar Class Facebook Postpng