Od czego zależą zarobki audytora?

Częste, ale również ważne pytanie w momencie podejmowania decyzji o drodze zawodowej, kształceniu i analizach możliwości. Ile mogę zarobić jako audytor? Dlatego też ponownie podjęliśmy się tego tematu w 2021 roku, tak abyśmy mogli Wam przedstawić aktualne trendy.

Okazuje się, że praca audytora jest stosunkowo dobrze płatna. Zwłaszcza porównując się z wysokością zarobków innych branż w gospodarce. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapoznaj się z naszymi ustaleniami.

Od czego zależą zarobki audytora?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że zmiennych jest kilka i każda z nich ma wpływa na kwotę wynagrodzenia. Najwięcej zależy od branży w której pracujesz specjalizujesz się w audycie i tutaj z naszych obserwacji wynika, że najlepiej zabraniają audytorzy w branżach związanych z lotnictwem, motoryzacją, ochroną zdrowia, farmacją, biotechnologią, inżynieryjną, transportową, przemysłową.

 Druga kluczową zmienną jest hierarchia zawodowa, która ma miejsce zarówno wśród audytorów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Nie bez znaczenia jest też region kraju oraz wielkość ośrodka. Więcej zarobisz w dużych firmach w większych miastach oraz w urzędach o szczeblu krajowym lub wojewódzkim.

 Najwięcej jednak zarobić możesz jako niezależny audytor zewnętrzny prosperującej firmy audytorskiej, realizując zlecenia audytowe np. dla jednostek certyfikujących lub dla firm prywatnych. Ten typ działalności objęty jest oczywiście wymogiem odpowiedniego doświadczenia.

Audytor – zarobki

Kwoty, które Ci podamy to uśrednione stawki brutto, które zarabiali audytorzy/Pełnomocnicy ds. Jakości w 2020 roku. A zaczynają się od 7000 zł. Tyle najmniej zarabiać może konsultant audytu, aż do 9000 zł. Audytor zewnętrzny to już zarobki rzędu 9000 – 12000 zł. Doświadczenie audytorzy zewnętrzny realizujący audyty dla jednostek certyfikujących oraz wdrażający systemu zarządzania jakością starsi koledzy między 12000 a 20000 zł.

 

Ile zarabia audytor? – Realia rynku pracy

Robi wrażenie, prawda? Fakt, audytorzy dość dobrze zarabiają. To powoduje, że sporo absolwentów wyższych uczelni kieruje swoje kroki właśnie ku tej ścieżce kariery. To jednak powoduje, że na rynku takiego pracownika powstaje dość spora konkurencja. W ten sposób też najlepsze zarobki zdobywają najlepsi lub dający się poznać jako skuteczni audytorzy doskonalący procesy w firmach.

Taka praca rzeczywiście jest nie tylko dobrze płatna, ale też ciekawa i wypełniona wyzwaniami. Przeważnie też jasne są zasady awansu. Jednak łączy się ona z dużym stresem, częstymi wyjazdami i potrzebą ciągłego doszkalania się.

 

Typowa drabinka stanowisk w audycie przedstawia się następująco:

  • Audytor wewnętrzny

To stanowisko może objąć osoba, która nie ma jeszcze doświadczenia zawodowego, a chciałaby je zdobyć. Często może łączyć pracę audytową z innym stanowiskiem pracy w firmie. Wykonuje swoje zadania pod okiem bardziej doświadczonych audytorów, dzięki czemu może się wiele nauczyć. Praktyka to najlepszy sposób na stawianie pierwszych kroków w Audycie.

  • Pełnomocnik ds. Jakości

Kolejny szczebelek w drabince dla pracowników posiadających 1-3 lata doświadczenia. Pełnomocnicy utrzymują całe systemy zarządzania jakością, organizują proces audytów wewnętrznych w firmach i wspierają innych audytorów wewnętrznych w obowiązkach audytowych, a wraz z rozwojem, otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne zadania i stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu projektów wdrożeniowych i doskonalących procesy.

·       Quality Manager

Managerem może zostać osoba, posiadająca 3-6 lat doświadczenia. Zdobyta na przestrzeni lat wiedza i umiejętności pozwalają managerom na prowadzenie projektów wdrożeniowych, audytorskich, zarządzanie zespołami i szkolenie.

·       Audytor wiodący - zewnętrzny

Posiada ponad kilka doświadczenia pracy w audycie oraz zdobywając certyfikat audytora wiodącego, można pracować jako audytor zewnętrzny prowadzący własna działalność audytowa i realizować wdrożenia i zlecenie audytowe od firm i instytucji jaki niezależny specjalista oraz współpracować z jednostkami certyfikującymi w realizacji audytów certyfikacyjnych.